VEDENÍ LIDÍ, MOTIVACE A SPOLUPRÁCE

Nabídka

Pokud potřebujete, aby lidé dělali dobře a rádi to, co od nich očekáváte, je třeba mít kladné odpovědi na následující otázky a pohlídat následující disciplíny, a to v pořadí, v jakém je tu uvádím:

DEFINICE - Víte, co od nich přesně chcete? Pokud ne, promyslete to, zejména od koho, proč, co přesně, jak to má udělat, s jakými zdroji, kdy to potřebujete, případně kde, a jak to budete hodnotit.

ORIENTACE - Vědí to oni? Dostali dobré zadání, tedy všechny potřebné informace, včetně toho, jak je budete hodnotit a co mají udělat, když se nebude dařit?

MOTIVACE - Chtějí to? Znát úkol nestačí, je třeba chtít jej vykonat. To znamená je v plnění motivovat, ideálně s přihlédnutím k jejich zájmům a osobnostem.

HABILITACE - Umí to? Ani vědět a chtít nemusí stačit. Je třeba ověřit, že lidé na úkol stačí svými znalostmi a dovednostmi. Pokud nestačí, je nutné sladit schopnosti a požadavky - buď je něčemu naučit nebo změnit úkol.

SYNERGETIZACE - Nebrání jim vztahy? Kdo ví, chce a umí, může být bržděn prostředím, zejména lidmi. Je třeba nastavit podmínky pro spolupráci nebo soutěž, regulovat obětavost a likvidovat pasivitu a destrukci.

INTEGRACE - Nebrání mu osobnost? Pokud je vše splněno a člověk nepracuje, jak by mohl, buď jsme někde výše udělali chybu nebo jsou jeho vlastnosti v rozporu s úkolem. Pak musíme změnit úkol nebo vykonavatele.